Jaką wybrać szpachlę do drewna?

Nawet jeśli wybierasz naturalne i wysokojakościowe materiały, żadna drewniana powierzchnia nie przetrwa wielu lat bez odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Na rynku dostępne są jednak produkty, które mogą Ci pomóc zamaskować ubytki w drewnie tak, aby znów prezentowało się jak nowe. Wśród nich jest szpachla do drewna. Naturalny surowiec może ulegać zniszczeniu pod wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych, jednak posiadając specjalny wypełniacz w postaci szpachli do drewna, a także umiejętnie go używając, możesz zamaskować upływ czasu widoczny za sprawą ubytków. Co więcej, może ona stanowić również bazę przed nakładaniem lakieru na drewno. Sprawdź, jaka szpachla do drewna na zewnątrz będzie odpowiednia dla Ciebie.

Szpachla do drewna – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej szpachli jest bardzo istotny – musi być ona dopasowana do rodzaju i koloru drewna. Jeśli więc szpachla jest opisana jako preparat do drewna bukowego, dębowego czy jesionu, to nie należy używać jej do innego jego rodzaju – najprawdopodobniej jej właściwości dostosowane są do konkretnego gatunku.

Najbardziej uniwersalna jest biała szpachla, ma ona dobrą przyczepność, jednak pod względem estetycznym nie sprawdza się już tak dobrze, dlatego zazwyczaj wykorzystywana jest jako podkład przed malowaniem. Szpachla bezbarwna z kolei nadaje się do wypełnienia jedynie niewielkich ubytków, jest trwała i łatwo się ją aplikuje, jednak jeśli nałożysz ją w większej ilości, nie pozostanie zupełnie niewidoczna.

Dwuskładnikowa szpachla do drewna zawierająca bazę i utwardzacz pozwala na dostosowanie jej do właściwości drewna, jednak wymaga wcześniejszego przygotowania, a jej użycie – nieco doświadczenia. Szpachle natryskowe są z kolei wykorzystywane jako podkład pod lakier, gdyż nie pozwalają na uzyskanie efektu naturalnego drewna. Wiele rodzajów tego typu środków dostępnych jest w ofercie sklepu internetowego ekemichal.pl.

Jaka szpachla na zewnątrz?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka szpachla do drewna na zewnątrz się sprawdzi, zwróć uwagę na jej specyfikację. Musi być ona bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne, w tym temperaturę, mróz, deszcz, wilgoć czy promieniowanie UV. Jedynie część dostępnych preparatów ma takie właściwości, więc bądź czujny, aby nie wybrać produktu, który nadaje się do stosowania jedynie w miejscach suchych i zacienionych. Jeśli chcesz wypełnić ubytki w drewnie na zewnątrz, zamiast szpachli możesz wybrać bardziej odporny kit, jednak rezultaty nie będą aż tak estetyczne w jego przypadku.